maj 2023

Festyn Majowy 

28 maja 2023


Już po raz drugi zorganizowaliśmy Festyn z okazji Zielonych Świątek dla mieszkańców Łąk i parafian. Były występy Chóru Fermata z UTW, Oliwii Fijałkowskiej, młodzież y od Dagmary Jaworskiej oraz dzieci pod kierunkiem Katarzyny Nowackiej. Ciekawy mini program zaprezentowały Zofia Kulik i Elżbieta Łyszkowska z Gminnej Rady Seniorów.


Gościnnie swoje stoiska mieli: Katarzyna Kowalewska z najnowszą książką oraz pszczelarz Jan Walczak. Byli strażacy z OSP Izdebno Kościelne i animacje dla dzieci pod kierunkiem Magdaleny i Pawła Wasilewskich, a także harcerzy z 4.  Szczepu ZHP. Dołączyli Rycerze Jana Pawła II przy tutejszej parafii z grillem oraz wychowawczyni grupy przedszkolaków Myszki pani Ewa z upieczonym chlebem i smalcem. 


Niedzielne wydarzenie to  wielki sukces naszego Klubu, który wynikał z olbrzymiej mobilizacji seniorów. Duży wysiłek w atmosferze przyjaźni i koleżeńskiej współpracy. Prezentowaliśmy: prace z rękodzieła, degustacje wypieków i masełek ziołowych wykonanych przez koleżanki. Zainteresowanie było duże, a wypowiedzi w Radiu Bogoria świadczą o tym, że impreza należała do udanych. 


Dziękujemy za  obecność burmistrzowi Grzegorzowi Benedykcińskiemu, Radnym Gminy: Oli Kapuściak i Łukaszowi Nowackiemu oraz redaktorom grodziskich mediów: Krzysztofowi Bońkowskiemu, Markowi Karczewskiemu i Mieczysławowi Osiadaczowi. Ksiądz Janusz Starosta, gospodarz terenu otaczał nas opieką i wsparciem. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wspaniałego wydarzenia. 


Po sąsiedzku 

W poniedziałek 22 maja wybraliśmy się dwudziestoosobową grupą do Żabiej Woli na zaproszenie seniorów. 


Najpierw zajechaliśmy przed zabytkowy, pięknie odrestaurowany dwór z 1827 roku. Powitało nas zacne grono: wójt gminy Piotr Rybka ze swoim zastępcą Bohdanem Nowosielskim oraz Elżbieta Kwiatkowska - dyrektor Centrum Usług Społecznych, która koordynuje pracę na rzecz seniorów.


W zabytkowym budynku funkcjonuje biblioteka z czytelnią oraz Strefa Relaksu, miejsce spotkań dla różnorodnych grup zainteresowań. Obejrzeliśmy ciekawy Wernisaż grup malarskich. Obrazom Józefa Chełmońskiego jest zadedykowana jedna z sal, bo właśnie żabiowolskie krajobrazy uwieczniał na swoich płótnach. Jest też sala Wojciecha Siemiona, który mieszkał w pobliskich Petrykozach. Ale dopiero na piętrze doznaliśmy niezwykłych wrażeń, tu znajduje się największe w Polsce Muzeum Żab. Kolekcja liczącą ok. 1600 egzemplarzy wciąż się powiększa, bo darczyńców przybywa. My też mamy swój wkład a przekazaną żabę wykonała ze sznurka nasza koleżanka Bogusią Wielochą. 


Eksponaty są różnorodne, wszystkie opisane i skatalogowane. Te sympatyczne płazy, od których prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości, są symbolem dbałości o czystość środowiska przyrodniczego, które dla mieszkańców i władz gminy jest bardzo ważne. Muzeum działa od 2007 r z inicjatywy mieszkańca gminy Andrzeja Jėdrycha, który przekazał ok 200 żabich figurek wykonanych z różnorodnych materiałów i różnych stron świata. Teraz jest ok. 1600 egz. To trzeba zobaczyć

Po wizycie w uroczym dworku oprowadzeni przez Panią Dyrektor Domu Kultury pojechaliśmy do Żelechowa, najpierw na cmentarz gdzie znajduje się grób Józefa Chełmońskiego, a następnie do budynku OSP bo tam swoją siedzibę ma Klub Seniora.


W gminie Żabia Wola działają dwa Kluby Seniora : w Słubicy Dolnej i w Żelechowie, oba pod fachową kuratelą Centrum Usług Społecznych i panią Dyrektor Elżbietą Kwiatkowską, która zadbała o naszą grupę. Gościnność koleżanek i kolegów, poczęstunek, wspaniała atmosfera wzruszyły nas. Wymieniliśmy informacje o zasadach działania naszych klubów, doświadczenia i tzw. dobre praktyki. Wniosek nasuwa się jeden: seniorzy chcą być aktywni, rozwijać się mimo wieku i należeć do wspólnoty, która nas wspiera i rozumie. Wiele zależy od nas więc "gdy nadejdzie pora, spieszmy do klubu seniora". 

Członkinie klubu odznaczone

Odznaki Honorowe "Primus In Agendo" /Pierwszy w działaniu/ za szczególne zasługi w pracy społecznej na rzecz seniorów. 

Warszawa artystycznie

Musieliśmy to zobaczyć bo Łukasz Krupski jest "naszym artystą". Poznaliśmy się w listopadzie ubiegłego roku w jego pracowni i podziwialiśmy prawdziwe dzieła sztuki. W poniedziałek 8 maja pojechaliśmy do Archikatedry Warszawskiej gdzie od marca b. r. znajdują się stacje Drogi Krzyżowej  wykonane przez Pana Łukasza. Dwie z nich widzieliśmy u artysty w trakcie tworzenia a to bardzo zbliża. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, są znakomicie wkomponowane we wnętrze świątyni jakby były tu od zawsze. Miasto razem z Chrystusem podąża drogą krzyżową. Niezwykłe jest nawiązanie umierania Jezusa do wojennej, tragicznej historii stolicy i zbombardowanej w 1944 roku katedry. Ta wielka symbolika wzrusza i daje nadzieję. Szczególnie dwie płaskorzeźby są bardzo wymowne: Chrystus umierający na krzyżu w ruinach miasta i Zmartwychwstanie - wg. autora hostia jest złożona w ręce człowieka, w ręce każdego z nas.

Na Starym Mieście znajdują się jeszcze inne rzeźby Pana Łukasza m. in. Popiersie Stefana Kardynała Wyszyńskiego na Dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów oraz Pomnik "Katedra" w holu Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Natomiast w kościele św. Anny od 2012 r. można oglądać Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Czujemy się wyróżnieni, że poznaliśmy autora tych wspaniałych rzeźb. 


Muzeum Polin 

Drugim etapem naszej wycieczki do Warszawy było Muzeum Polin.

Przyjrzeliśmy się wielowiekowej historii Żydów w Polsce: obyczajom, wierzeniom, dziełom sztuki. Szlak, który przemierzaliśmy razem ze wspaniałymi przewodniczkami nosi nazwę "Między synagogą a domem rodzinnym. Święta i uroczystości żydowskie". Barwny i bogaty w tradycje świat, który zniknął za sprawą holokaustu. Bardzo ciekawe muzeum, na pewno wrócimy tu znowu żeby poznać następne ścieżki tematyczne. 

Ogród Botaniczny w Powsinie

A na deser - Ogród Botaniczny w Powsinie. Relax wśród wiosennej przyrody oraz niespodzianka - drzewo Józefy Joteyko - patronki Szkoły w Łąkach.